Lekcja dotyczy podstaw montażu w aplikacji Capcut na smartfonie. Poznasz wszystkie podstawowe funkcje, które umożliwią Ci montaż własnego filmu.

Stwórz krótkie wideo pionowe (do 30 sekund), które opowiada małą historię i przedstawia:

- Twój spacer. Możesz zacząć od przygotowania się na spacer lub zbierania ujęć już w trakcie.

- Twój poranek. Możesz zacząć od otworzenia oczu lub wymyślić coś nietypowego

- Twój ulubiony kącik w domu.

.

Jak to zrobić:

  1. Zbierz Materiał: Nakręć kilka krótkich klipów na telefon (3-5 klipów wystarczy). Postaraj się o różnorodność:
    • zbliżenia,
    • ujęcia z daleka,
    • ujęcia z różnych perspektyw, z dołu, z boku
    • dynamiczne
    • statyczne kadry.
  2. Dodaj Klipy do CapCut: Otwórz CapCut i zacznij nowy projekt, dodając wcześniej nagrane klipy.
  3. Montaż: Wykorzystaj narzędzie cięcia, aby wybrać najlepsze momenty z Twoich klipów. Zadbaj o płynne przejścia – możesz użyć prostego cięcia lub wypróbować kilka dostępnych przejść.
  4. Dodaj Muzykę: Wybierz utwór z biblioteki CapCut, który pasuje do nastroju Twojego wideo. Postaraj się zsynchronizować cięcia z bitami muzyki dla lepszego efektu.
  5. Tekst i Efekty: Jeśli masz ochotę, dodaj krótki tekst lub wykorzystaj efekty, aby podkreślić kluczowe momenty wideo.
  6. Eksport: Gdy wideo będzie gotowe, eksportuj je w odpowiedniej jakości i podziel się nim na swoim profilu na mediach społecznościowych, oznaczając mnie. Na pewno podzielę się wybranymi pracami jeśli mnie oznaczysz! #filmowaniewpionie

Staraj się, aby każdy element Twojego wideo był przemyślany i miał swoje miejsce w opowiadanej historii. Nie bój się eksperymentować z różnymi funkcjami cięć i efektów. To Twój unikalny projekt, więc niech odzwierciedla Twoją osobowość i styl.

W tej lekcji pokażę Ci jak wygląda prosta edycja. Edycja, czyli montaż filmu z nagranej przez nas surówki. Surówki, czyli surowego materiału, naszych plików filmowych.

Czasami ktoś, widząc film, który mu się podoba - zadaje pytanie - jak to zrobiłam, albo w jakiej aplikacji to było zmontowane? Apki nie montują filmów! To człowiek, przy użyciu narzędzia jakim jest aplikacja, czy program do montażu - tworzy film.

Jasne, że nie mówię tutaj o funkcjach niektórych apek, opartych na przykład na sztucznej inteligencji, które rzeczywiście są w stanie stworzyć film bez naszego udziału, jednym kliknięciem. Takie - weź to zmontuj. Nad takim montażem mamy wyłącznie umiarkowaną kontrolę, te klipy łączone są dość przypadkowo, dużo tu losowości, często bajerów, które mnie osobiście nie przypadają do gustu.

Zobacz, to przykład filmu stworzonego w taki sposób przez apkę CapCut

Jak widzisz - jest to dość generyczny twór, który pewnie z czasem i z rozwojem sztucznej inteligencji będzie mógł wyglądać lepiej. My w tym kursie uczymy się jak tworzyć filmy świadomie, intencjonalnie, czyli tworzymy każdy jego element wg własnego upodobania, dbając o kadry, wybrane kluczowe momenty i rytm.

Wróćmy do montażu. :) To że montuje człowiek przy użyciu narzędzia oznacza, że film może wyglądać dokładnie tak samo, będąc zmontowanym w różnych aplikacjach. Montaż opiera się najczęściej na podobnych funkcjach. To z jakiej apki korzystamy - zależy od tego, w której jest nam wygodnie. Która jest dla nas najbardziej przyjazna. Która nie przeszkadza nam w montażu. Pokażę Wam różne apki w kolejnej lekcji, a w tej będziemy pracować na aplikacji, którą w tym kursie rekomenduję. Czyli w narzędziu Capcut.

Capcut to kombajn możliwości montażowych. Istnieje aktualnie w wersji freemium, czyli w wersji bezpłatnej, z możliwościami wykupienia wersji pro. Ja na codzień i na potrzeby tego spotkania nadal korzystam z jej podstawowej wersji. Aplikacja jest od lat powiązana z Tiktokiem, więc doskonale dostosowuje sie do trendów. Proponuje nam takie funkcje jak prompter, szablony z wykorzystaniem popularnych memów czy wycinanie tła. Wszystkie te narzędzia mogą pomóc przy tworzeniu zarówno zabawnych jak i merytorycznych, czy informacyjnych materiałów. Choć pamiętajmy, że jedno nie wyklucza drugiego.

Chcę też zaznaczyć, że nie omówię w tym tutorialu każdej funkcji dostępnej w aplikacji, a skupię się przede wszystkim na tych najważniejszych. Tych, z których korzysta się najczęściej i praktycznie w każdym filmie.

Pamiętajcie też, że apki, szczególnie takie jak Capcut, które się cały czas rozwijają - mogą za jakiś czas mieć kolejne, nowe funkcje. A te podstawowe, zostaną niezmienione, bo zakładamy, że nie wymyśla się koła na nowo.

Zachęcam do tego, by to co pokazuję w tej lekcji testować u siebie w tym samym czasie. Zazwyczaj lepiej zapamiętujemy, gdy pracuje zarówno mózg, i ręka. Ja będę dzielić się tu nagraniami z iPhone 14 pro natomiast CapCut jest też oczywiście dostępny na telefony z systemem Android.

Możesz więc na chwilę zastopować nagranie i zainstalować aplikację Capcut. :)

Otwieram aplikację razem z Tobą.

Główny ekran aplikacji daje nam już pogląd na wiele możliwości i wskazuje na najbardziej wyróżniające się funkcje - jednocześnie one wszystkie są ze sobą połączone, co zobaczysz w trakcie lekcji.

Największy guzik w tej zakładce to plansza “Nowy projekt” to od tego miejsca zaczynamy działać.

Wybierzmy teraz filmy, klipy, na których będziemy pracować.

Dodawanie filmów

Klikam - Nowy Projekt. Pojawia się ekran, gdzie możesz wybrac Filmy, Zdjęcia lub zdjęcia live (jeśli jest taka funkcja w twoim urządzeniu). Ponad tym podziałem możesz dodatkowo wybrać folder z biblioteki Twojego telefonu, materiały, które są w chmurze aplikacji lub filmy stockowe z bibioteki CapCut: to filmy do wykorzystania na otwarcie, czy zamknięcie filmu, tła, czy filmy okazyjne, które możemy wykorzystać. Wybierzmy mój folder.

Dotykając powierzchni planszy z biblioteki mozesz podejrzeć materiał, a klikając drobne kółko w prawym górnym rogu zaznaczasz filmy, które chcesz wykorzystać w swoim montażu. Po dodaniu przycisku “dodaj” w prawym dolnym rogu przenosimy się na ekran podglądu i pod którym widzimy tak zwaną Oś czasu naszego montażu.

Kiedy filmy są już na osi czasu, czy inaczej na pasku edycji, w aplikacji mamy podgląd, który możemy dodatkowo powiększyć dotykając kwadratu ze strzałkami po jego lewej stronie. Jest mniej więcej w połowie ekranu. Używam tej funkcji, kiedy chcę podejrzeć jak bedzie widać proporcje filmu po dodaniu go na media społecznościowe. Nie raz zrobiłam za duże lub za małe napisy nie sprawdzając czy będą czytelne po dodaniu ich np na Instagram

Dodatkowo taki podgląd może nam służyć nie tylko do tego, by wypatrzyć szczegóły naszego montazu, ale by zerknąć i uświadomić sobie jak będzie to wyglądać względem ramki aplikacji Instagram czy TikTok, która może zasłonić częściowo nasz film. Pamiętajmy, że po skrajnej lewej, czy prawej stronie naszego ekranu w zależności od medium społecznościowego najczęściej pojawia się nazwa naszego profilu, fragment treści posta / rolki / tiktoka czy funkcje aplikacji jak like, udostępnienie etc.

Kiedy już wiemy, gdzie szukać podglądu w aplikacji i jak dbac o wygląd naszego wideo przechodzimy do pierwszego, podstawowego narzędzia edycji, czyli cięcia.

Choć jako narzędzie jest bardzo proste, to dzięki precyzyjnemu użyciu może zmienić charakter filmu.

Cięciem nazywamy albo akcję - naszą czynność przecięcia klipu, ale też rodzaj przejścia między klipami.

Cięcie jako akcja - pozwala wybrać dany fragment filmu, którego chcemy użyć i usunąć to co zbędne.

Cięcie jako przejście - to zestawienie ze sobą dwóch ujęć. Jedno pojawia się po drugim. Dzieli je po prostu cięcie. Czyli najpierw mamy jeden klip, a potem bez zbędnych bajerów wchodzi drugi klip.

Przejdźmy do aplikacji. :)

Aby wybrać z naszego klipu interesujący nas fragment klikamy przycisk Edytuj z symbolem nożyczek w lub zaznaczamy film na osi czasu, możemy złapać za krawędź z jednej lub drugiej strony i po prostu przesunąć do jego środka, co przytnie nam klip z przodu lub z tyłu. Drugi sposób to użycie przycisku “Podział”. Ustawiasz pionowy znacznik w miejscu, w którym chcesz przeciąć, klikasz “podział”. I mamy już 2 klipy.

Zbędny element możesz usunąć przyciskiem Usuń.

Można powiedzieć, że cięcie to po prostu wybieranie z klipów najlepszych fragmentów, pozbywamy się tego co zbędne.

I teraz w zależności od tego jak ułożysz względem siebie poszczególne klipy - możesz uzyskać całą masę różnych efektów. Dotykając odrobinę dłużej kolejnych fragmentów, możesz je zamieniać kolejnością. Będzie to angażujące video, które się po prostu nie nudzi, możesz wprowadzić jakiś element zaskoczenia, dzięki bardzo precyzyjnemu cięciu. Może to być też po prostu zamiana scenerii, czy zamiana perspektywy.

Zobaczmy gotowe wideo, składające się wyłącznie z różnych kadrów i prostych cięć:

Samo ciecie, może wystarczyć naszemu filmowi. Ciekawe zestawienie kadrów i mamy gotowy film dowolnej długości.

Cięcia mogą być wzbogacone animowanymi przejściami. Naciskając na niewielki biały kwadrat pomiędzy klipami, w miejscu cięcia możesz zobaczyc jakie przejścia oferuje aplikacja.

Wybierając jedno z nich, np. “Wciągnięcie”, możesz zaznaczyć czas jego trwania. Możemy wybrać zupełnie płynne przenikanie, efekt zamknięcia oczu z czarna planszą, czy coś bardzo dynamicznego jak przejścia z kategorii “Zniekształcenie”. Część tych możliwości wykorzystywałabym przy filmach nastawionych na doswiadczenie odbiorcy i estetyke wideo. Inne będa bardzo przydatne przy nagraniach, które wyjaśniają lub omawiają jakiś temat. Zaobserwuj, co Ci się podoba, ale pamiętaj, że za dużo przejść moze też zmęczyć odbiorcę. Dlatego sama używam najczęściej samego cięcia.

Już na tym etapie możesz wyeksportować film z aplikacji i udostępnić w wybranym miejscu. To najprostszy film jaki możesz zrobić na montażu.

Więcej o eksporcie i jego opcjach, mówię na końcu tej lekcji.

Natomiast takie wyeksportowane wideo możesz dodać do mediów społecznościowych i tam, w aplikacji dodać dźwięk, który lubisz.

A co jeśli masz na to inny plan i chcesz dodać swoją muzykę? Albo co jeśli chcesz dodać muzykę z Instagrama, ale, żeby cięcia były rytmiczne i montaż “siedział” dobrze w muzyce? Przejdźmy do kolejnej funkcji aplikacji i dodajmy dźwięk.

Kiedy jesteś w swoim edytowanym filmie kliknij w ciemne pole, tło aplikacji, by zobaczyć jej podstawowe funkcje. Pod osią czasu jest druga oś z napisem Dodaj dźwięk lub na dole aplikacji zauważysz ikonę nutki podpisaną “Audio”. Kliknięcie w jednym lub drugim miejscu przenosi cię do menu muzyki.

Interesuje nas tu przycisk “Dźwięki” - w tym miejscu możesz dobrać muzykę z biblioteki aplikacji. Proponowane są tutaj kategorie, które zmieniają się sezonowo. 🙂 Na swieta - ogromnie dużo propozycji z dzwoneczkami, kolędami i słychać było elfy zmieniające płyty. Na Walentynki - znajdziesz katalog z muzyką “miłosną”, a latem mamy energiczne piosenki z kategorii Summer. Zazwyczaj stałe kategorie to te typu Vlog, Travel czy Pop. Większość tych melodii jest zazwyczaj bardzo stockowych, czyli generycznych, ale jako tło prostego wideo zdarza mi się z nich korzystać. Zwłaszcza jeśli używam video na Instastory.

Klikając w kategorię zobaczysz listę utworów, które możesz natychmiast odsłuchać jeszcze zanim wybierzesz je do swojej filmowej kompozycji. Bywa, że muzyka “nie nadaje się” na wykorzystanie od razu, ale wzbudzi moje zainteresowanie, więc zapisuje ją jako ulubioną w aplikacji ikonką flagi. Wychodząc z tego ekranu strzałką na górze mogę znaleźć utwór później tutaj, oznaczony podobną ikoną.

Dodajmy zatem wybrany dźwiek. Pod naszym klipem filmowym pojawia sie pasek z muzyką i jej natężeniem.

Kiedy w nią klikniemy - w dolnej części menu pojawiają nam się nowe funkcje, konkretne opcje dla ustawień tej muzyki. Możemy ją przyciąć dokładnie tak jak robimy ciecia w filmie dosuwając krawędzie lub zaznaczając ikonę podział.

Klikając zanikanie możemy zastosować jej stopniowe podgłaśnianie, lub wyciszenie. Wykorzystuję tę funkcję, kiedy np. wprowadzam mówienie do mojego wideo i chcę by natężenie muzyki zmieniało się.

Możemy zmienić jej głośność. Dodaną Muzyke możemy odpowiednio ściszyć lub zrobić głośniejszą na całej długości.

W tym miejscu, chcę podpowiedzieć, że Możemy zostawić dźwieki naszego oryginalnego wideo, wyrównać jego głośność lub wyciszyć kompletnie. Na samym początku osi czasu znajdziesz ikonę głośniczka, możesz nim wyłączyć dzwięki we wszystkich klipach na osi. Jesli zaznaczysz jeden klip i znajdziesz poniżej przycisk głośność, aplikacja pozwala Ci na podgłośnienie, wyciszenie klipu, jesli jest ich więcej Capcut zapyta Cię czy chcesz wyrównać głośnośc klipów w całym wideo.

Jesli twój fragment muzyki jest zaznaczony, zobaczysz opcję “Efekty głosowe” - to zmiany rejestru na niski, wysoki, lub podobny do głosu elfa.

Kiedy wrócisz do głównego menu Audio klikając podwójną strzałkę w lewym dolnym rogu aplikacja pozwala wybrać również “Efekty dźwiękowe”. Znajdziesz tu dodatkowe woosh, melodię wygrywania brawa, okrzyk publiczności. Myślę, że takie opcje mogą być wykorzystane w sposób komediowy. Ale może nie tylko? Zaskocz mnie. :)

Ciekawą opcją jest funkcja “Wyodrębij”. Omówię ją zaraz szczegółowo. Chodzi w niej o to, że możesz wyodrębnić samą ścieżkę dźwiękową z innego filmu. Innego TikToka, nagranego koncertu, zgranego ekranu telefonu etc.

Po kliknięciu ikony mikrofonu możemy w tym miejscu dodać również głos lektora. Po wejściu w tę opcje możesz kliknąć i przytrzymać ikonę na środku, wtedy dźwiek się nagrywa. Lub po doknięciu i natychmiastowym puszczeniu tej samej ikony aplikacja odlicza 3 sekundy do rozpoczęcia nagrywania.

Funkcje te są podobne w pozostałych aplikacjach.

Zauważ, że po lewej stronie mamy już podpowiedź opcji ulpszenia głosu, czyli oczyszczenia go z tła. Jest to wersja płatna. Oraz po prawej aplikacja podpowiada nam efekty głosowe.

Jak jednak muzyka ma się do omawianego wcześniej cięcia już tłumaczę.

Muzyka ma ogromną moc wpływania na emocje widzów. Poprzez odpowiednią synchronizację cięć z muzyką, twórcy filmowi mogą skutecznie budować napięcie, podkreślać przełomowe momenty lub wzmacniać intencję tego, jak odbiorca ma się czuć. Można też zastosować synchronizację taką para-teledyskową. Czyli dostosować cięcia do rytmu muzyki.

Zobaczysz zaraz 2 przykłady: Filmu, w którym cięcia są przypadkowe oraz filmu, w którym cięcia zgrywają się z rytmem. Nie jest tak, że któryś montaż jest prawidłowy, a któryś nie - ale myślę, że poczujesz różnicę.

Takie synchro wprowadza rytm do filmu. Odpowiedni rytm cięć sprawia, że scena jest dynamiczna lub spokojna. Jak coś takiego zrobić najprościej, niekoniecznie na ucho, ale też na… oko?

Do naszego wideo wybieramy muzykę z biblioteki CapCut.

Po wybraniu ścieżki pod naszym klipem, przesuwamy pasek opcji do przycisku z ikoną flagi podpisanej Bity. Wciskasz generowanie automatyczne i aplikacja generuje zapis rytmiczny wybranej melodii. Możesz wygenerować bity gęściej lub pozostawić większe światło , pauzy pomiędzy nimi. Widząc tez zapis rytmiczny utworu, możesz dodać bity w wybranych przez soebie miejscach - jeśli to robisz sugerowałabym te miejsca, w których zapis muzyczny ma pik.Dzięki oznaczeniom bitów, dzięki żółtym kropkom możemy z łatwością dopasować cięcia do rytmu naszego utworu.

Kiedy przycinasz wideo do zaznaczeń, zauważysz, że cięcie zatrzymuje się łatwiej właśnie do nich.

Bity pozwalają też na łatwiejsze dopasowanie pojawiajacego się w montażu tekstu.

Wybierasz swoje wideo z tekstem i już zaznaczonymi bitami. Tekst można przesuwać względem żółtych punktów na osi muzyki.

Jak w tym przykładzie:

o tekście powiem za chwilę.

- skąd wziąć ulubiony dźwięk z Insta czy Tiktoka w swojej rolce?

Jeśli używamy muzyki z biblioteki aplikacji sprawa jest całkiem prosta. Rozumiem jednak, ze część z nas chciałaby zsynchronizować swoje wideo z modnym kawałkiem w mediach społecznościowych, albo muzyką, która po prostu nam się podoba w popularnej aplikacji.

Skąd ją wziąć? W tym miejscu musimy na moment zapomnieć o aplikacji do montazu i przeskoczyć do źródła naszej muzyki, może to być Instagram, TikTok, spotify, czy inna aplikacja. Żeby mieć plik z muzyką, do której chcę montować, a którą chcę później wykorzystac w aplikacji, nagrywam ekran z grającym kawałkiem na mój telefon.

Zobaczmy to.

Wchodzę np. w instagram, wybieram utwór, którego będę chciała użyć, włączam nagrywanie ekranu telefonu, zgrywam ekran z puszczoną muzyka i zapisuję plik. Ważne! Ja pożyczam tę muzyke do ułatwienia sobie montażu, ale nie korzystam z niej docelowo ze względu na prawa autorskie. W aplikacji dodaje muzykę, która jest podpisana.

Mamy zgrany ekran z naszym utworem. Wracamy do CapCut i do mojego projektu w aplikacji.

Do istniejącego projektu, do mojego wideo powtarzam kroki dodawania wideo. Teraz, na osi czasu, mam dwa wideo - jedno to główny projekt, drugie to źródło muzyki.

  • Na osi czasu, kliknij na wideo, z którego chcesz wyodrębnić muzykę. To wideo powinno być teraz aktywne (wyróżnione).
  • Po wybraniu wideo, na dole poszukaj opcji 'Wyodrębnij muzykę'.
  • Kliknij na 'Wyodrębnij muzykę', a aplikacja oddzieli ścieżkę dźwiękową od wideo.
  • Po wyodrębnieniu, ścieżka dźwiękowa pojawi się na osobnej ścieżce na osi czasu.
  • Możesz przesuwać i ciąć tę ścieżkę dźwiękową tak, aby pasowała do Twojego głównego projektu wideo.

Możesz też zrobić podobny zabieg klikając Audio, symbol nutki i “Wyodrębnij” bez dodawania nagranego ekranu do osi czasu.

Tak jak poprzednio możesz wybrać dodane audio, znaleźc opcję Bity, wygenerować je automatycznie i modyfikowac cięcia swojego filmu tak, by były zgrane z muzyką.

Kiedy mam już moje wideo docięte i zsynchronizowane z muzyką mogę je zamieścić w social mediach.

I tutaj o co chodzi w tym pożyczaniu. Nie wykorzystuję do publikacji tego nagranego dźwięku tak, jakby był oryginalnym dźwiękiem mojego klipu. Ten zgrany fragment służy mi tylko do tego, żeby dopasować moje klipy do tej muzyki. Ale publikując ten film na TikToku czy Instagramie - wyciszam mój film i dodaję muzykę z aplikacji. Tak oficjalnie i prawienie. Zgodnie z zasadami i prawami autorskimi.

Mamy to!

W ramach podstaw montażu wiemy juz jak robić cięcia, dodawać muzykę i synchronizować jedno z drugim. Przejdźmy zatem do dodawania tekstu.

W CapCut możesz zamieścić własnoręcznie napisany tekst.

Wejdźmy w projekt w aplikacji.Mamy tu już proste wideo z kilkoma cięciami. Kliknij w ciemne pole projektu, przechodząc do głównych opcji aplikacji. Wybierz Tekst w opcjach aplikacji. A następnie “Dodaj tekst”.

Możesz wpisywać go własnoręcznie, już wewnątrz aplikacji lub skopiować go z zewnętrznej notatki. Dziś aplikacja pozwala na jednorazowe wklejenie 1980 znaków, ale możesz to robić w kilku porcjach, czyli wielokrotność tej liczby. Musisz samodzielnie dodać przejścia np. do kolejnej linijki za pomocą Entera.

Formatowanie wykonujesz w aplikacji.

Możesz edytować czcionkę

w kategorii Style, edytujesz kolor

obrys, poświatę, cień, czy tło, które pomoga Ci wyróżnić napisy na tle montowanego wideo

Pod kategorią “Odstepy” znajdziesz możliwości justowania, tj wyrównania tekstu w osi.

W tym miejscu tez możesz zastosować animację tekstu w wybranej kategorii

  • Do środka, to animacje pojawiania sie tekstu.
  • Na zewnątrz to animacje znikania
  • Pętla to animacje, które nie zatrzymują się przez czas trwania filmu. Napis bedzie cały czas dynamiczny.
  • Animacje można ze sobą łączyć: ten sam tekst może pojawić się, skakać i zniknąć w wybranym przez nas momencie.

Kiedy przygotujesz tekst, który chcesz zastosowac w swoim nagraniu i weisz, że będziesz go używac częciej, możesz kliknać “Ustawienia domyslne” i zapisać swoją wresję ustawień.

Tekst do video można też dodawać bezpośrednio na Instagramie albo Tiktoku. Ja jednak robię to zazwyczaj właśnie montując film w apce, ponieważ niestety - często zdarza się, że te napisy dodane przy publikacji, w samym Instagramie czy TikToku - rozjeżdżają się. Coś się wysypuje po drodze i wielokrotnie mi się to zdarzyło.

W momencie kiedy mamy tekst przygotowany już montażu, to jest większa pewność, że takie wideo będzie takim jakim je stworzyliśmy. Nic się nie poprzesuwa.

Warto wiedzieć, że jeśli tekst ma pojawiać się w kilku miejscach montażu tj. w kilku miejscach kadru wideo i żeby był podobny i z tą samą animacją kopiuję go:

Zaznaczam pasek tekstu i wybieram przycisk “Duplikuj”. Lapię jego kopię przesuwam w porządane miejsce na osi czasu lub na samym podglądzie wideo i następnie edytuję treść. Unikam wtedy ponownego edytowania animacji czy stylu. I znów, możesz też ten styl zapisać klikajac: Ustawienia domyślne tekstu.

Jeśli chcę, żeby tekst pojawiał się w tym samym miejscu w kadrze, to na osi czasu rozciągam pasek tekstu rozsuwając palcami po ekranie i tnę dokładnie tak jak cięłam video przesuwając jego skrajne końce lub używając przycisku Podział. Edytuję jego fragmenty klikając dwa razy i zmieniając treść czy “Styl” lub wykorzystując inne opcje na pasku na dole ekranu.

Cięcia Twojego tekstu mogą być też zsynchronizowane z muzyką z wygenerowanymi bitami tak, jak zsynchronizowane są cięcia.

Jeśli spojrzysz na swoją oś czasu z dodana muzyką i wygenorowanymi bitami, kiedy dodasz tekst, zółte punkty bitów są nadal widoczne.

Przesuwając paski tekstu na osi czasu dostosowujesz je do bitów zaznaczonych tymi żółtymi punktami na ekranie.

Chwila nieuwagi i znów mamy wideo przygotowane do eksportu!

Pokażę Ci jeszcze jedną z moich ulubionych funkcji CapCut. Nazywa się “Nałożenie” i nie jest niczym innym jak nałożeniem jednego obrazu drugi, a w zasadzie na pierwszy. To tak, jakbyśmy na nasze główne wideo naklejali inne, by to pierwsze zostało zasłonięte. To kolejna funkcja prostego montażu, która robi dużą robotę. 🙂 Taka funkcja może przydać się do pokazania dodatkowego obrazu, kiedy w naszym filmie opowiadamy o konkretnym temacie. Czyli jeśli opowiadam o podróży do Indii, pokażę mapę kraju, jeśli porównuję śrubokręty w sklepach z narzędziami, mogę nałożyć na wideo główne screeny z ofertami, jeśli chcę zaskoczyc odbiorców na wideo ze mną mogę nałożyć wideo ze mną tak, by pokazać swój duplikat, awatar, spreparowaną siostrę bliżniaczkę.

Wybierzmy zatem film z naszej biblioteki mediów. Wybieram nagranie flatlay, czyli obraz z góry na powier zchnię stołu. Kliknij teraz “Nałożenie” i “Dodaj nakładkę” wybierz kolejny film lub zdjęcie. Pokażę najczęściej wybieraną przeze mnie wersję użycia tej funkcji, wybiorę nagranie ekranu mojego telefonu z przeglądanym ebookiem.

Poniżej głównej osi czasu pojawia się druga ścieżka video.

Po jej kliknięciu widzimy dokładnie te same opcje, które dotyczą wideo głównego. Wyraźnie widzimy, że nasz drugi obraz zakrywa pierwszy. Możemy go dostosować.

Tryb mieszania zmienia przezroczystośc filmu.

Możesz zmienić pozycję nałożenia przesuwając palcami po podglądzie. Mozesz go dociąć używając przycisku transformacja, czy zmienić jego szybkość.

Funkcja nałożenia, może też być wykorzystana w nieznacznie bardziej skomplikowany sposób, ale o tym w w dalszym fragmencie i w lekcji o bajerach. Pokażę Ci to na dwóch rożnych przykładach.

Powyższe wideo może wyglądać podobnie, ale… inaczej.

Nadal będziemy wykorzystywać nagrany na telefon ebook, ale tym razem pomożemy mu się przesuwać. Ngrywam ujecie z góry, na którym widac moją dłoń i palec scrollujacy materiał.

Na osi czasu mamy 3 ścieżki: flatlay, czyli nagranie biurka z góry, nagranie telefonu i… zduplikowane wideo z góry.

To trzecie jest ostatnią wartwą naszego montażu z którego usuwamy tło automatycznym przyciskiem w aplikacji.

Zobaczmy to na jeszcze jednym przykładzie, krok po kroku.

W CapCut, do tego montażu wybieram nagranie, które porusza dane zagadnienie, wybieram je z mojej biblioteki. Klikam pod osią czasu Nałożenie i będzie nim film, w którym je omawiam. Wiemy, że mamy tu film główny zakryty, przez moją gadającą głowę, co widać na osi czasu jako 2 ściezki. Posłużmy się zatem funkcją wycinania tła. Zaznacz fragment nagrania w którym tło powinno zostać usunięte i wybierz przycisk: “Usuń tło”, nastepnie automatyczne usuwanie. Aplikacja robi to za nas! W ten sposób możemy stworzyć własny film wyjaśniający dane zagadnienie.

Jeśli używasz np. TikToka, to zobaczysz tam pełno możliwości skorzystania z greenscreenów różnego rodzaju.

Kiedy wchodzę w aplikacje TikTok: mogę przygotować się do nagrywania i wybrac Efekty i wpisac w wyszukiwarkę wewnatrz aplikacji: greeen screen. możesz z nich skorzystać, ale teraz wiesz jak zrobić je samodzielnie. Dopasować fragmenty wideo głównego do np. swojego tempa mówienia. Dodatkowo, uniezależniasz się od popularnych aplikacji mediów społecznościowyc, teorzysz wideo bez znaków wodnych, a stworzony materiał możesz opublikować w innych mediach.

Prosty montaż może być urozmaicony tym, co oferuje nam zarówno wyobraźnia jak i aplikacja. 🙂

W aplikacji CapCut na pasku opcji pod osią czasu pojawia się wiele różnorodnych funkcji. Omówiliśmy już przycisk Edytuj, Audio, Tekst, Nałożenie.

Opcja Efekty to zestaw menu Efektów wideo, ciała, czy zdjęć. Bajery, które możemy wykorzystac w aplikacji do urozmaicenia tego, co tworzymy. To modyfikacje jakie mozemy wprowadzić do sylwetki [pauza], możemy się na przykład wyszczuplić i wygładzić, twarzy [pauza] - pokazuję to raczej w ramach ciekawostki niż zachęcania do korzystania.

Możemy bawić się tu zarówno filmami jak i zdjęciami.

Filtry pozwolą nam zmienić kolory naszego filmu, to takie gotowe pesety. Ale możemy też mieć więcej kontroli nad poszczególnymi parametrami. Klikając tutaj możemy dopasować jasność, kontrast czy nasycenie naszego video. Ale o kolorowaniu w szczegółach opowie Dodo w dalszej części kursu.

Pamiętaj, że zaznaczenie wideo sprawia, że edytujemy wyłącznie zaznaczony fragment filmu, a nie jego całość.

Po zaznaczeniu naszego edytowanego klipu pojawiają się dodatkowe opcje, które możemy wykorzystać w montażu. Zobaczmy kilka z nich.

Podział, czyli już dobrze znane Ci cięcia i ewentualne przejścia między nimi.

Szybkość, to możliwość przyspieszenia lub zwolnienia naszego klipu. Mamy tu jednostajną zmianę szybkosci odtwarzania klipu “Normalne” lub funkcje “Zakrzywienie”, czyli niejako filmową możliwość zmiany prędkości. Pokazują nam to przykładowe ikony. Ja najbardziej lubię opcję montaż, którą ewentualnie dostosowuje to zwoich potrzeb.

Animacje “do środka” lub “na zewnątrz” pozwalają na dynamiczne wprowadzenie lub wyprowadzenie naszego klipu. Wersja kombo animuje obraz wg wybranej przez nas wersji na całej długości nagrania.

Styl, to funkcje podobne do tych, które pojawiają się w efektach. Większość z tych opcji dotyczy edycji zdjęć, ale znajdą sie tez pojedyncze, których możemy użyć w filmie.

Usuń to nic innego, jak możliwość usunięcia zaznaczonego klipu. Jeśli klikniemy ten kosz przez przypadek mamy możliwość odwrócenia tej czynności strzałką tuż pod podglądem.

Ulepsz głos, odddziel głos, śledzenie - PRO? ← bajery

Głośność - w tym miejscu możesz dostosowac głośność klipu.

Jeśli klipów na osi czasu jest więcej po kliknięciu głośność, pod sklą pojawia się przycisk “Dopasowanie głośności”. Klikając tę opcję możesz ustawić podobne natężenie dźwięku we wszystkich klipach użytych w tym montażu.

Kolejną funkcją po oznaczeniu klipu jest Transformacja. pozwala Ci na lustrzane odwrócenie klipu - to funkcja przydatna jesli nagrywam różnymi obiektywami: kamerą przednią lub tylną telefonu. Staram sie to robić rzadko, ale wtedy zabawienna jest możliwość odwrócenia obrazu.

Możemy tu też odwrócic obraz o 90 stopni dowolną ilość razy. W tym miejscu mamy też możliwość przycięcia ramki filmu, dostosowania do innych parametrów wysokości czy szerokości.

Możesz tu też przyciąć klip od góry, dołu, czy z boków.

Podstawy To funkcja, która pozwala Ci na zmiane pozycji elementu jak np tekst, czy klip, zmianę skali, czy obrót klipu w osi. Funkcja jest przydatna, jeśli chcesz utrzymać np dany element [pokażę na przykładzie emotki] na tej samej wysokości.

Zapoznaliśmy się z funkcją usuwania tła, które w montażu często mi się przydaje. I zaraz obok pojawia sie przycisk skrzyżowanych strzałek z podpisem nałożenie. To prostu sposób na przeniesienie głównego wideo jako nałożenie.

Widzisz przycisk zastąp? Załóżmy, że zrobiłam zupełnie prosty montaż. Nie ma wielu cięć, ale muzyka i napisy są świetnie przygotowane. Chcę ten mój autorski szablon wykorzystać do innego wideo. W tym momencie klikam “zastąp” aplikacja pozwala mi podłożyć inne wideo właśnie w tym samym miejscu.

Przycisk odwróć na dole ekranu daje Możliwość odwrócenia biegu naszego wideo może mieć różne zastosowania np. szklanka może wpadać w naszą rękę zamiast wypadać, albo deszcz może padać do góry. W prostym montażu warto sobie po prostu zdawać sprawę z istnienia takiej możliwości.

Taką samą funkcją jest opcja zamrażania, czyli przycisk Zamróź. Jeśli tworzę wideo omawiania jakiejś aplikacji, to zamrożenie obrazu pozwala mi na wyraźniejsze pokazanie np. miejsca w które nalezy kliknąć by wywołac jakiś efekt. Zaznaczam wideo, klikam zamróź i wideo zatrzymuje się, kiedy ja omawiam właśnie tę funkcję.

Kolejną i ostatnią bardzo ważną funkcją jest wydobycie naszego montazu z aplikacji, czyli po prostu eksport. W prawym górnym rogu, znajdziesz ikonę strzałki skierowanej w górę. Film lub GIF możesz pobrać w wybranej jakości. Mozesz wybrać jego rozdzielczość, liczbę klatek na sekundę, czy przepustowowść.

O rozdzielczości i liczbie klatek na sekundę mówiła już Dodo w poprzednich lekcjach.

Im wyższa rozdzielczość - tym lepsza jakość Twojego filmu, tym więcej szczegółów będzie w nim widać, tym wyraźniejsze będą wszystkie drobiazgi w kadrze. Natomiast w przypadku takich filmów o jakich uczymy się w tym kursie, czyli filmów, które opublikujmy na mediach społecznościowych - nie ma to aż takiego znaczenia. Będą one oglądane na małym ekranie telefonu. Nie będzie aż tak bardzo widać różnicy czy wyeksportujemy film w 2k/4k czy w 1080p Warto pamiętać, że im wyższa rozdzielczość, tym większy rozmiar pliku.

Jeśli chodzi o klatkaż - najprościej mówiąc - wybieramy taką ilość klatek w jakiej nagrywaliśmy surówkę. Jeśli było to 25 - to taką samą wartość wybieramy przy eksporcie.

Jeśli mamy film nagrany w 50 klatkach - możemy go wyeksportować w 50 lub 25 klatkach, według zasady, którą znasz z pierwszej lekcji.

Jedna ważna rzecz. Zarówno na instagramie jak i na tik toku - zalecany klatkaż to 30 klatek na sekundę. Nie oznacza to, że filmu 25klatkowego nie da się tam zamieścić. Absolutnie - da się, ale zawsze lepiej jest stosować się do takich zaleceń, by nie stracić na jakości. I teraz tak.

Normalnie, w filmowaniu, unika się jak ognia eksportu filmu w wyższym klatkażu niż mamy nagraną surówkę. Czyli nie robi się tak, że 25 klatek eksportuje się do 30. Bo wtedy program nam te 5 brakujących klatek dorabia, co skutkuje tym, że nasz materiał przycina. Bo nie mamy tylu klatek, by wypełnić całą sekundę.

Natomiast w przypadku Capcut dzieje się coś ciekawego. Być może twórcy aplikacji wymyślili jakiś magiczny sposób, by te dorobione klatki stworzyć. Zdarzyło mi się wiele razy eksportować 25klatkową surówkę do 30 klatek i… wszystko wyglądało ok. Dlatego polecam to sprawdzać. Spróbować eksportować filmy pionowe w tych 30 klatkach i ocenić, czy coś zacina, czy nie. I jeśli nie - to taki materiał wrzucić na media społecznościowe. A jeśli będzie ciąć - to będziecie wiedzieć dlaczego i można wykonać tej eksport jeszcze raz, zgodnie ze sztuką.

Jeśli chodzi o przepustowość - tu polecałabym zostawiać ten suwak tak jak jest, tak jak zaleca aplikacja.

Możesz w tym miejscu wlaczyć HDR - kiedy wlaczyc kiedy wyłączyc

Możesz też w tym miejscu włączyć HDR. Czym jest HDR. W teorii jest to taki tryb, który sprawdza się w warunkach kiedy mamy dużo kontrastu. Na pewno wiesz jak to jest robić zdjęcie w słoneczny dzień - albo będziesz mieć dobrze widoczne chmurki na niebie, a to co na ziemi, w cieniu - spowije mrok. Albo przeciwnie - wszystko co w cieniu będzie super widoczne, a niebo całe będzie białe. HDR to funkcja, która zwiększa nam tzw. rozpiętość tonalną. Wypłaszcza cienie tak, by w takich warunkach wszystko było lepiej widoczne.

Natomiast na tym etapie, kiedy mamy już nagraną surówkę - ta funkcja HDR przy eksporcie działa trochę bardziej jak filtr. Czyli program nam nałoży taki efekt, który przyciemni trochę jasne punkty i rozjaśni cienie. Zmienia to całą kolorystykę naszego filmu. Możecie sobie oczywiście zobaczyć jak to będzie wyglądać na Waszym materiale, ja odradzam, ponieważ efekt będzie przeważnie dość sztuczny i nienaturalny.

Czekamy i już. Mamy nasz materiał gotowy do publikacji.

Tak przygotowany plik możesz udostępnic bezposrednio na tiktoku lub zapisać na swoim urządzeniu.

Po eksporcie danego wideo, nie zawsze od razu kasuję je z aplikacji, choć staram się wniej trzymac porządek, by nie zajmować sobie pamięci telefonu. Na stronie głównej CapCut znajdziesz wszystkie swoje projekty i dodatkowe opcje aplikacji, które kategoryzuję jako bajery - przejdziemy przez nie w kolejnej lekcji.

Projekty z których korzystam bywają inspiracja na przyszłe rolki. Zdarza się, że chcę wykorzystac podobne formatowanie tekstu, muzyki, czy cięć do nowego nagrania. Wtedy duplikuję mój projekt i pracuję na jego kopii dostosowując elementy do nowego materiału.

Sporo możliwości jak na podstawy, prawda? W tej lekcji to już wszystko. Pamiętajcie, że w materiałach dodatkowych znajdują się propozycje ćwiczeń, które można wykonać samodzielnie, w ramach utrwalenia informacji z tej lekcji. Z każdym kolejnym montażem - będzie coraz łatwiej.