W tej lekcji zobaczysz wszystkie, popularne aktualnie aplikacje, które służą do montażu filmów. Zobaczysz co je łączy i co wyróżnia. Poznasz także inne narzędzia, które pomogą Ci w prezentacji Twojego video w sieci.

Teraz, gdy już poznał_ś różnorodność aplikacji do montażu wideo: CapCut, VN, Inshot, Canva, czas na wypróbowanie ich w praktyce! Twoje zadanie domowe będzie nieco bardziej skomplikowane niż poprzednio, ale też bardziej ekscytujące i twórcze. Przygotuj się na kreatywną przygodę!

Zadanie Domowe:

Tematy:

  • Przedmiot, który jest dla Ciebie ważny
  • Emocja, która towarzyszy Ci, gdy uprawiasz swoją pasję

Stwórz wideo pionowe (15-60 sekund), używając co najmniej dwóch różnych aplikacjimontażowych. Zastanów się nad scenariuszem Twojego wideo zanim zaczniesz nagrywanie i montaż. Wideo powinno zawierać:

  • Napisy – wykorzystaj Captions lub CapCut do dodania napisów. Możesz transkrybować mówione słowa lub dodać krótkie opisy/komentarze.
  • Efekty specjalne – użyj funkcji dostępnych w CapCut, VN, lub InShot, aby wzbogacić swoje wideo o efekty wizualne czy przejścia.
  • Muzykę – dobierz ścieżkę dźwiękową z CapCut czy z aplikacji Instagram, czy TikTok, która współgra z rytmem i nastrojem Twojego filmu.
  • Kreatywność – nie ograniczaj się tylko do powyższych wskazówek. Pokaż coś, co jest unikalne dla Twojego stylu lub eksperymentuj z nowymi pomysłami.

Feedback:

Po stworzeniu wideo, poproś znajomych o konstruktywną krytykę. Zrozumienie, co działa, a co można poprawić, posłuchaj subiektywnych opinii o swoim wideo. Różnią się? Są podobne? Wyciągnij wnioski.

Oczywiście śmiało możesz oznaczać mnie w swoim wideo i zadać pytania!

To zadanie ma na celu rozwinięcie Twojej kreatywności i umiejętności technicznych. Nie stresuj się, jeśli coś nie pójdzie od razu idealnie. Pamiętaj, każda próba to cenny krok w kierunku doskonałości. ;) Powodzenia!

UWAGA! Tuż przed wypuszczeniem tego kursu - Capcut wprowadził opcję dodawania napisów po polsku. Jest to alternatywa dla Captions, w dodatku darmowa :)

Omówiłam jak wygląda prosty montaż, na przykładzie aplikacji Capcut. Osobiście korzystam z niej najczęściej, jest najbardziej wyeksploatowaną przeze mnie apką i subiektywnie też uważam ją za najbardziej użyteczną. Ale tak jak już mówiłam w poprzedniej lekcji - w prawie każdym przypadku, ten sam efekt, można uzyskać pracując w innym narzędziu.

W tej lekcji zrobię przegląd kilku innych aplikacji. Pokażę różnice między nimi i wyjaśnię jak można wykorzystać ich potencjał w tworzeniu stories, rolek, czy tiktoków.

Niektóre z nich będą służyły do montażu, np. VN, InShot, CapCut, inne do napisów jak Captions, a kolejne będą już do uzupełnienia video dodatkowymi elementami, jak Canva.

Zanim omówimy apki dedykowane tworzeniu video - zacznijmy od aplikacji społecznościowych gdzie nasze materiały będziemy publikować. Mam tu na mysli oczywiście Instagram i TikTok. Byłoby dużym przeoczeniem, gdybym nie wspomniała o możliwości edycji w tych aplikacjach. One również ewoluują i ich funkcje się zmieniają, więc skupię się na podstawowych możliwościach.

Ok, ale skoro da sie edytować w tych bezpośrednio w mediach społecznościowych, to po co w ogóle korzystać z innych, zewnętrznych narzędzi?

Już tłumaczę 🙂 Tworząc swój film w innej aplikacji jesteś jego właścicielem. Możesz go wykorzystać w tylu apkach w ilu chcesz, masz większe panowanie nad jego formatem, nie musisz pozbywać się znaków wodnych i przepuszczać przez narzędzia do ich usunięcia, które będą miały wpływ na ostateczną jakość materiału.. Uniezależniasz się od aplikacji. Dodatkowo, aplikacje zewnętrzne mają po prostu naprawdę więcej opcji.

Być może do czasu. :)

Jak stworzyć i edytować rolkę w aplikacji Instagram lub TikTok?

Zauważ, że w obu aplikacjach możesz zamiennie dodać najpierw film, a potem dobrać muzykę lub też najpierw dodac muzyke i dodać istniejący film. Jednocześnie obie aplikacje pozwalaja na nagrywanie video wewnątrz aplikacji używając kamery Twojego telefonu.

Dodawanie wideo pod muzykę to sytuacja, w której najpierw masz dźwięk, a potem chcesz do tego dograc, dopasować swoje wideo. Robimy tak najcześciej z dwóch powodów.

Muzyka sie nam subiektywnie podoba, oddaje klimat, chcemy nią cos pokazać, pasuje nam do kontekstu wideo.

Druga sytuacja, to k kiedy muzyka jest trendująca, modna w danym momencie na platformach społecznościowych. Kiedy dany utwór zdobywa popularność, to jest kiedy wiele osób go wykorzystuje, tworząc do niej treści, Pamiętak jednak trendująca muzuka nie jest jedynym kluczem do sukcesu Twoich treści.

Naszych nagrań video możemy używać nie tylko do muzyki rozumianej jako melodia, ale i jakiś popularnych fragmentów refrenów, cytatów, tekstów krążących po sieci. Tworzymy wtedy lip sync czyli synchronizację do dźwięku. to technika, w której osoba naśladuje ruchy ust i mimikę tak, aby wydawało się, że śpiewa lub mówi do już nagranego wcześniej dźwięku.

Może to być popularna melodia, mix muzyczny pod który tworzymy wideo według własnej koncepcji, czy wg schematu.

Oto kilka przykładów do tego, o czym opowiedziałam:

Istniał trend, w którym do dość krótkiego audio Instagramerzy dodawali tekst w konkretnym formacie: Mam x lat. To moja historia. Tak to wyglądało u mnie.

A tak wygląda podstrona na Instagramie tego dźwięku.

Jeśli obił Ci się o uszy trend “tube girl” to to własnie wykorzystanie popularnej muzyki w okreslony sposób. ⤵️

Oryginał. Nagranie dziewczyny, która ten trend wypromowała

Nagranie jeden z wiadacych polskich tiktokerek

Moja wersja, do której dodatkowo wkładam odrobinę branzowej merytoryki

Kopiowanie stulu, przejść na tiktoku jest szalenie popularne i… oczywiste. To jedna z zasad funkcjonowania tej platformy. wystarczy wejść w wideo wykorzystujące daną muzykę.

14 Nagranie, którym się zainspirowałam

Moje nagranie

Zacznijmy od Instagrama

Znajdź i otwórz aplikację Instagram na swoim urządzeniu.

Po otwarciu aplikacji kliknij ikonę '+' na dole ekranu i wybierz 'Reels' z dolnego menu.

Wyświetlisz bibliotekę nagrań i zdjęć swojego telefonu, a na górze ekranu zobaczysz dodatkowe opcje.

  • Kamera: dzięki niej możesz nagrywac wewnątrz aplikacji.
  • Drafts: czyli zaczęte i zapisane projekty na później
  • Clip hub: chyli biblioteka klipów, gifów i memów do wykorzystania w video. Mamy tu na przykald takiego psa, z odrazu podłożoną muzyką
  • Templates: baza szablonów do szybkiego montażu, pod określoną muzykę, gdzie możemy dodac klipy ze swojej biblioteki, z konkretnego folderu. Te filmy automatycznie wpasowują się w wybrany przedział czasowy jednak możemy wybrać odpowiedni fragment tego nagrania, idąc dalej, możemy skasować, zmienić lub dodac tekst a nastepnie opublikowac rolkę lub zapisac je w naszych szablonach.

Zacznijmy od dodawania Twojego wideo.

Z ekranu głównego Instagrama klikam plusik na dole ekranu, wybieram folder z video, które będę chciała wykorzystać

Zaznaczam wideo które chce wykorzystać w moim nagraniu i w mojej rolce. Po wybraniu idę dalej, mogę w tym miejscu wybrać sugerowaną muzykę, ale najczęściej przeskakuje ten fragment i klikając na dole po lewej ekranu edit i sama wybieram audio mam w swoim Instagramie zachowane kilka kawałków które chce wykorzystać. Moge ich odsłuchać klikając play, a nastepnie wybrać jeden z nich.

W tym miejscu aplikacja sugeruje nam jakiś kluczowy fragment w muzyce zaznaczony czerwonym punktem. wybiram jeden z nich i klikam done po prawej na gorze ekranu.

Mamy tu ekran, który widzisz za każdym razem kiedy dodajesz insta stories możesz dodać napisy efekty czy np. naklejki. Dotykając przycisku “edit video” przejdziesz do bardziej zaawansowanych funkcji. Na osi czasu widzisz swoje kawałki, które możesz przyciąć i dostosowac długością, klikając drobny przycisk pomiedzy klipami, mozesz zastosowac przejście. Przechodze do kolejnych docieć, kierując się pikami w muzyce na osi czasu. Jeden z klipów jest bardzo długi, mogę go rozciągnąć, przycuąć i wyrzucic niechciany fragment. Na dole ekranu mamy dodatkowe funkcje. Możesz dodać tu kolejny klip. Możesz dodać napisy docinając je do rytmu muzyki, czy długości danego klipu. Klikając “zduplikuj” powioelasz dany fragment tekstu, który za każdym razem będzie wyglądał podobnie.

W tym miejscu możemy dodć kolejny klip z biblioteki aplikacji. Widizmy wyraźnie, że nie pasuje do klimatu naszej rolki, ale chce pokazać, że muzyka od razu rozciągnęła się na całą długość naszej rolki.

Rozciągam palcami ekran dla lepszej widoczności, usuwam nasz memiczny obrazek i dodaję naklejki. Mogą dotyczyć wyłącznie jednego klipu. Moge dodać gif i rozciągnąć go na osi czasu.

Obejrzeliśmy tę rolkę już kilkukrotnie. Pozbywam się niepasujących elementów, docinam do krótszego czasu i jestem gotowa do publikacji. Klikam niebieską strzałkę na górze. Zmieniam okładkę rolki, dostosowuję ją do ściany instagrama, dodaję opis i… publikuję lub zapisuję w folderze szkiców.

Pamiętaj, że interfejs użytkownika Instagrama może się różnić w zależności od wersji aplikacji i rodzaju urządzenia. Instagram często aktualizuje swoją aplikację~~.~~

Bardzo podobny system działania mamy na TikToku:

Na urządzeniu mobilnym otwórz aplikację TikTok. Znajdziesz się na głównym ekranie, gdzie przeglądasz filmy. Na głównym ekranie TikToka kliknij ikonę '+' (znajduje się zwykle na środku dolnego paska menu).

Po przejściu do ekranu nagrywania, w prawym dolnym rogu znajdziesz opcję 'Prześlij' lub 'Upload'. Kliknij ją.

Przeglądaj swoją bibliotekę, ja wybieram konkretny folder i i kilka klipów.

Klikam przycisk 'Dalej' na dole ekranu.

Klipy wskakują na pełny ekran. Wynieram nutkę na górze ekranu, a aplikacja od razu odgrywa sugerowany utwór. Moge wtym miejścu wyłączyć, wyciszyc oryginalny dźwiek wideo i wybrac muzykę, która mi sie podoba, lub ktorą miałam zapisaną w aplikacji.

Wracam na główny ekran klikając poza obszarem opcji muzyki. Mogę tu dodac napisy lub przejść do bardziej rozbudowanego ekranu edycji, gdzie mam możliwości przycięcia klipów, dodania efektów, czy filtrów dotyczących sylwetki, czy całego obrazu. Znajdziesz tu też opcję Magic - dodającą kolejne efekty do wideo lub nałożenie - które, tak jak w capcut możemy nałożyc, przykleić na główne video. Nie ma tu możliwości wycięcia tła.

Ciekawą funkcją jest Sound sync, czyli automatyczne zmiany w wideo dopasowane do dźwięku.

W TikToku możemy oczywiście znaleźć jeszcze więcej możliwości, ale już na tym etapie możemy publikowac nasze wideo.

Dopisujemy opis tiktoka, wybieramy okładkę i… publikujemy lub zapisujemy w szkicach na później.

I tu mamy to samo co z Instagramem, w zasadzie powinnam przy każdej aplikacji to mówić, że w zależności od wersji apki, interfejs może być nieco inny. Więc umówmy się, że tak po prostu jest w galopującym świecie i nie wracajmy do tego.

Przejdźmy teraz do innych apek.

Montaż filmów pionowych, mimo różnorodności dostępnych aplikacji, opiera się na kilku uniwersalnych funkcjach. To one stanowią fundamenty wiekszości popularnych aplikacji. Spójrz.

Mamy Importowanie i Organizacje Materiału: Wszystkie aplikacje umożliwiają importowanie materiału wideo z galerii telefonu lub bezpośrednio z aparatu.

Po wciągnięciu ich na oś czasu mozesz następnie łatwo organizować klipy. Wystarczy, że dotkniesz klip na osi odrobinę dłużej i przeciągniesz na odpowiednie miejsce.

Tak wygląda to w aplikacji VN

Tak w aplikacji InShot.

Tak w CapCut, co już widzieliśmy

Kiedy nasze klipy są w aplikacji mozemy przejść do ich Edycji i Cięcia. To właśnie dzięki temu narzędziu możesz wybierać najbardziej interesujące i użyteczne fragmenty, kontrolować rytm i tempo Twojego filmu. Za każdym razem to suwaki, które pojawiają sie na osi czasu lub ikona z ikoną nożyczek. W obu wypadkach efekt jest taki sam, możemy dociąć klip i pozbyć się zbędnych fragmentów. Kiedy mamy niepotrzebny klip zazwyczaj kasujemy go dotykając ikony kosza na śmieci.

Tak w aplikacji InShot.

Tak w CapCut,

Przejdzmy teraz do Dodawania Tekstu i Napisów. Tworzenie napisów i tekstów, które mogą być dodatkowo animowane, to również funkcja wspólna dla wszystkich aplikacji. Ale style tych napisów, czy animacje mogą się różnić w poszczególnych aplikacjach. Za każdym razem dodajesz napisy dotykając literki T w każdej aplikacji. Ich długość może być rozciągnieta na całe wideo, jeden klip. Posługujemy się tu przesuwaniem krawędzi zaznaczonego tekst lub nozyczkami.

Tak w aplikacji InShot.

Tak w CapCut,

Nastepnym narzedziem ktore znajduje sie w kazdej apce to przejścia efekty Wizualne. Opcje przejść sprawdzisz przyciskająć drobny biały kwadrat pomiędzy dwoma klipami. Na łączeniu. Najcześciej mozesz zmienić czas trwania takiej tranzycji miedzy wideo. Aplikacje pozwalają na zastosowanie tego samego przejścia pomiędzy wszystkimi klipami w wideo.

Dodatkowe efekty znajdziesz najczęściej pod ikoną gwiazdki. Znajduje się ona na pasku opcji pod osią czasu. Możesz wybrać tu filtry do zastosowania na całym filmie. Tu jest najwięcej różnic pomiędzy apkami.

Tak w aplikacji InShot.

Tak w CapCut,

Każda z aplikacji daje też mozliwość Dodawania Muzyki i Efektów Dźwiękowych. Odnajdź ikone nutki w dowolnej aplikacji i znajdziesz tam całą bibliotekę dźwięków do zastosowania w Twoim montażu. W zależności od aplikacji będą tam utwory darmowe lub płatne.

Tak w aplikacji InShot.

Tak w CapCut,

W większosci aplikacji do edycji Eksport i Udostępnianie wyglądają podobnie: Po zakończeniu montażu, możesz eksportować film w odpowiednim formacie i jakości, a następnie udostępnić go na wybranej platformie społecznościowej.

Tak w aplikacji InShot.

Tak w CapCut,

Korzystając z tych uniwersalnych narzędzi, masz możliwość przekształcenia surowego materiału wideo w porywające dzieło. 🙂 My w tym kursie rekomendujemy przede wszystkim CapCut, ale To od Ciebie zalezy którą aplikacje wybierzesz do swojej pracy. Która w tej pracy będzie dla Ciebie najwygodniejsza. Możesz też w CapCut robić montaż, w VN zmieniać kolory, a w Inshot dodasz muzykę.

Warto też zauważyć, że interfejs kolejnych aplikacji nieustannie sie zmienia dostosowując do aktualnych trendów mediów społecznościowych. W kolejnych apkach zobaczysz propozycje wiosenne, sprzedażowe, świąteczne, powiązane z trendującymi memami. Zobaczysz jak efekty są dostosowywane do tego, jak zmienia się użytkowanie innych najpopularniejszych aplikacji.

Zobaczmy teraz każdą z tych aplikacji i co wyróżnia je na tle innych.

  • VN, czyli VlogNow, to niby prosta aplikacja, ale z zupełnie zaawansowanymi funkcjami montażu. Wydaje mi się najprostsza, ale niekoniecznie ładna. Czuję tu vibe windowsa lat 90.
  • Jesli zaczynasz korzystać z tej aplikacji, to wyświetli ci sie prosty tutorial jej podstawowych funkcji do którego można też łatwo wrócić klikając w ikone kompasu lub gdy już jesteś w swoim projekcie otwartej książki na górze ekranu.
  • Po wybraniu opcji nowego projektu, aplikacja przekieruje Cię do biblioteki Twojego urządzenia, gdzie możesz wybrać materiał wideo, który chcesz edytować.
  • Przejrzyj swoją bibliotekę i wybierz wideo, które chcesz dodać. Możesz wybrać jedno lub więcej wideo.
  • Po wybraniu wideo kliknij znak '✓' i strzałkę na dole ekranu.
  • Po dodaniu wideo, zostaniesz przeniesiony do interfejsu edycji. Tutaj możesz zobaczyć swój klip wideo na osi czasu (timeline) na dole ekranu. Od razu zauważysz, że tych osi jest więcej. Mamy tu oś muzyki, napisów, efektów, czy dodatkowego obrazu, który w CapCut nazywa się nałożeniem. Film główny i ścieżkę dźwiękową tego filmu. Dzięki temu aplikacja jest przejrzysta, a lokalizacja edytowanego obiektu bardzo prosta.
  • Widoczne funkcje są analogiczne to tych pokazywanych w prostym montażu w CapCut. Po kliknięciu na film widzimy pojawiające się opcje filtrów, cięcia (trim), efektów - jeśli używasz TikToka, to ten ekran edycji może ci się wydac bardzo podobny.
  • To, co odróżnia trymowanie w tej aplikacji, to możliwość wybrania długości trwania klipu. Ta opcja może Cię zainteresowac ze względu na krążące po sieci tutoriale budowania dopasowanych cięć tak jak w tych przykładach.
  • Pokazuję, ale uważam, że równie łatwo zrobić to ręcznie przesuwając suwaki na krawędziach filmu zamiast ustawiac czas trwania konkretnych klipów.

Ok, to wszystko funcje zupełnie popularne, ale zwróćmy uwage na to, co odróżnia tę apkę od innych i zwróciło mocno moją uwagę. Blurowanie, zamazywanie zaledwie fragmentu klipu. Tworzymy nowy projekt, lub korzystamy z już istniejącego. Jak w większości innych aoek znajdziesz tu filtry, nakładki kolorystyczne na film. Efekty pod ikoną gwiazdki, dalej Blur, które zaciera całe nasze nagranie i w końcu… Mosaic, czyli takie wybiórcze zakrycie obrazu. Możemy tu zakryć twarz jakiejśc osoby, która pojawiła się w kadrze, adres, tablice rejestracyjną lub… produkt, o którym opowiadamy, a który ujawnimy dopiero na końcu filmu.

Znacznikami, mogę utrzymać naszą mozaikę w oczekiwanym miejscu. Na osi mozaiki zaznaczamy romb i wraz z trwaniem klipu umieszczami mozaikę w oczekiwanym miejscu. Znacznik pokazuje na osi, gdzie zachodzi zmiana.

Brakuje mi tej funkcji w innych aplikacjach dość często i tu własnie po nią zaglądam.

VN jest też niezłym narzędziem do Color gradingu, czyli kolorowania filmu, ale o tym więcej o tym opowiada Dodo w późniejszej części kursu.

  • Inną dostepną i popularną aplikacją jest InShot! Apka, od której zaczynałam. Może dlatego kojarzy mi się z odpowiednią aplikacja dla początkujacych. Dzis uważam, że interfejs Inshot jest ciasny. Mamy duży podgląd obrazu, ale mniej widzimy na osi czasu, co przy montażu z nałożeniami jest mniej wygodne. Ale oczywiście Ty wybierasz, a apka ta ma dużą rzeszę fanów! Naprawdę.
  • Jak w pozostałych apkach masz tu wszystko na wyciągnięcie ręki od prostego cięcia - jak w VN, przez dopasowywanie formatu, aż po zaawansowane efekty.
  • W tym fragmencie lekcji nie chce przechodzić z Tobą, przez wszystkie podstawowe kroki, ale pokzać Ci kolejną perełkę w tej aplikacji. Otworzę nowy projekt i nagranie, które już znasz.
  • Po kliknięciu przycisku podpisanego Sticker z emotikoną, mamy kilka opcji. W tym wypadku obchodzi nas przycisk Doodle. Daje nam to możliwość ręcznego narysowania czegoś na naszym wideo. Możesz dodać charakterystyczny dla siebie symbol, podpisać się, dodać strzałkę własnego wykonania, a nie tę wybraną z emotikon czy gifów. To znów duża możliwość spersonalizowania wideo.
  • Na potrzebe tego nagrania wybieram standardową żółtą strzałkę i niebieską półprzezroczystą linię. Dodatkowo dodaję tekst opisujący wskazywane przedmioty. Minusem jest to, że kolor napisów dobieram w ciemno, bo rysunki znikają na czas edycji tekstu, mogłabym je dodać np bezpośrednio w Instagramie, czy TikToku. Uważam, że to taki mały bajer, ale moze być przydatny dla osób, które pracują na telefonie bardziej precyzyjnym rysikiem.
  • Skupmy się na aplikacji, która rewolucjonizuje montaż wideo – mówię oczywiście o CapCut! CapCut pozostawał dość długo aplikacją bezpłatną i dostępną dla wszystkich. W tej chwili posiada coraz więcej dodatkowych funkcji płatnych pro. Nie namawiam do inwestowania, narzędzie jest w pełni funkcjonalne bez tych funkcji, ale może ktoś znajdzie tam coś dla siebie.
  • CapCut w pewnej chwili zaczął łączyć się z TikTokiem. Jeszcze nie dawno polegało to wyłącznie na eksporcie filmów z aplikacji wprost do tiktoka, dziś nawet na samej platformie społecznościowej mamy sugestię korzystania z szablonów wideo odsyłających nas do aplikacji.
  • Ostatni argument nie tyle przyciąga mnie do CapCut, ale po prostu nie pozwala odejść. Wg mnie aplikacja staje się coraz lepsza, no właśnie proponując coraz to nowe funkcje jak np. prompter lub wersję… desktopową! Czyli możemy korzystać z tej aplikacji na komputerze, co znacznie poprawia jakość pracy, bo wszystko jest dobrze widoczne na dużym ekranie, komputery mają większe możliwości dźwigania obróbki cięższych plików. Wg mnie to już kombajn do tworzenia filmów.
  • CapCut oferuje szeroką gamę zaawansowanych funkcji. Od podstawowego cięcia, o którym mówiliśmy w poprzedniej lekcji, przez efekty specjalne, prompter, szablony, aż po klucz chromowy, czyli funkcja, ktora pozwala na usunięcie tła z wideo i zastąpienie go dowolnym obrazem lub sceną..
  • Główny ekran aplikacji nieustannie się zmienia. Dostosowuje sie do aktualnych trendów. Zmienia układ podpowiadanych funkcji adekwatnie do dostępnych nowości uwzględniajac tu coraz czestsze i łatwiejsze zastosowanie sztucznej inteligencji.
  • Zwróć uwagę na łatwość nawigacji. Wszystkie funkcje są doskonale dostępne i zrozumiałe, nawet dla początkujących użytkowników.
  • W poprzedniej lekcji omówiliśmy funkcje, które wykorzystuję do prostego montazu. Bedziemy też późni ej mowić o bajerach, które można wykorzystac montując samodzielnie. Teraz chce Ci pokazac kilka opcji w apce, które odróżniają ją od pozostałych.
  • Na początek spójrzmy na funkcje autocut. Wspominałam o tej opcji już też w lekcji o prostym montażu. To takie montowanie dla leniwych - niczego nikomu nie ujmując! Albo zabieganych 🙂 Wybierz filmy, które chcesz zmontowac i pozwól narzędziu zrobić całą robotę za Ciebie. Możesz lekko edytować fragment dobranego wideo, dodać muzykę i w tym momencie możesz pobrać projekt, wyeksportować go do aplikacji lub przejść do bardziej zaawansowanych opcji edycji.
    • Zobaczmy to: Wybierasz filmy. Klikasz “Dalej”, aplikacja je analizuje. Wybierasz z propozycji aplikacji. Klikasz Eksportuj i masz gotowy film. Masz też możliwośc kliknięcia Edytuj pod propozycjami na pasku na dole. W tym miejscu klikając konkretny film możesz wybrać pożądany w montazu fragment, zastąpic go innym o podobnym czasie trwania, zmienić jego głośność. Możesz tez kliknąć guzik “Edytuj nastepny” i przejść do bardziej zaawansowanych opcji CapCut. Przejdziesz wtedy do ekranu, który znasz już z poprzedniej lekcji.
    • Znajdziesz tu funkcje, które już były widoczne w VN czy Inshot: funkcja przycinania, dodawania audio, tekstu. Przesuwając szereg propozycji na dole ekranu zobaczysz jeszcze dodatkowe funkcje, z których możesz skorzystać!
  • Co jeszcze? Na ekranie głównym CapCut mamy przycisk promptera. Prompter daje nam możliwość dodania tekstu, wyświetlenia go na ekranie, tak, by patrząc w telefon i nagrywając się - móc go przeczytać. Przydatny jest wtedy, gdy mamy dużo do przekazania i ciężko idzie nam to z głowy. Sama tworze dużo mówionych tresci i nie każda jest prosto z głowy. Napisy promptera nie będą widoczne w filmie, są tylko podpowiedzią dla nas.
  • Możemy nagrywać na kilka sposobów. Jednym długim ujęciem, gdzie sami startujemy nagranie i sami stopujemy je dotykając przycisku nagrywania. Możemy nagrywać też przez wiele klipów czyli ustawiac czas nagrywania wybierając określoną wartość. Np. nagranie ma trwać 15 sekund i po ich upływie się skończyć.
  • Tekst w prompterze może być wpisany ręcznie lub możemy go wkleić w zewnętrznej aplikacji [Word, Wordcounter, Notion] No i co więcej, może być ustawiony dokładnie tak jak chcemy, czyli możemy ustawić szybkość jego przewijania w zalezności od tempa naszego mówienia. możemy ustawić jego wielkość w zależności od naszego wzroku. I przede wszystkim też możemy ustawić kolor.
  • Czyli jeśli nagrywamy coś z kamerą nakierowaną na nas i jesteśmy ubrani na żółto, to tekst może być w innym, kontrastującym kolorze.
  • W momencie kiedy zamkniemy okno promptera krzyzykiem na górze, możemy zobaczyć dodatkowe funkcje. Możemy odwróć kamerę. Nie widac nas, ale nadal możemy komentowac z prompterem to, co widzi aparat. Mamy tu funkcję przyspieszenia nagrywania, możemy zastosować filtry, czy ustawić czas trwania nagrywania.
  • Na dole pod przyciskiem startu kamery znajdziemy opcję Wiele klipów lub jedno ujęcie, gdy nagrywanie jest ustawione na tę drugą opcję, w ustawieniach możemy dodawać inne proporcje nagrań: pionowe, poziome lub sposób nagrywania. Powtórzę: zauważ, że niektóre funkcje istnieją wyłącznie w opcji "jedno ujęcie", a nie ma tej opcji przy nagrywaniu jako "wiele klipów".
  • Szablony z kolei to świetny sposób na szybkie tworzenie atrakcyjnych filmów. Wybieracie szablon, dodajecie swoje klipy i... gotowe! Mamy tu podział na kategorie oraz filtry z podziałem na liczbę zastosowanych klipów czy czas trwania. Możesz edytować tekst montażu i zmienić jego drobne elementy.
  • W tym miejscu możesz wyeksportować projekt bezpośrednio do aplikacji lub zapisać go w swoim urządzeniu ze znakiem wodnym.

Jak widzisz, apki różnią się nieznacznie, ale każda z nich ma coś, co ją wyróżnia. Każda też rozwija się w swoim tempie, więc warto zaglądac do nich co jakiś czas i znajdować opcje, które będą sie przydawać do Twojej twórczości.

Teraz pokażę Ci aplikację, którą możesz znać. To popularna strona do tworzenia prezentacji, ofert, mockupów, czy treści na media społecznościowe: Canva. Są tu też opcje które możemy wykorzystać przy tworzeniu filmów pionowych Wykorzystuję ją w wersji na komputer, ale oczywiscie ma swoją wersję na telefon. Możliwości, które za moment pokażę, to opcje wersji bezpłatnej i płatnej.

Po zalogowaniu się na stronie na komputerze lub telefonie, zauwazysz, że Canva oferuje szeroką gamę szablonów wideo dostosowanych do różnych platform mediów społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook, TikTok czy YouTube.

Klikając + w aplikacji mobilnej lub przycisk Nowy Projekt na stronie Canva proponuje Ci wybór rozmiaru Twojego projektu. Narzedzie podpowiada Ci szablony do wyboru, które możesz filtrowac wg kolorystyki, czy języka - nie musisz z niego ostatecznie korzystać, może być wyłącznie inspiracją.

Możesz otwierać je kolejno sprawdzając, co najbardziej Cię interesuje.

W menu aplikacji znajdziesz możliwość dodania dodatkowych elementów: to mogą być kształty, ramki, siatki, dodatkowe grafiki, obrazy wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Canva w “elementach” posiada szeroką bibliotekę darmowych i płatnych video, które możesz z powodzeniem wykorzystać w rolkach.

Oczywiście możesz do wszystkiego dodać zdjęcia z aparatu, czy przesłać swoje pliki filmowe.

Do czego mozesz używać Canvy?

Do elementów statycznych profilu: zdjęcia profilow nstagramie tak, by były spójne.

Do profilowego wybieram ramkę w ksztalcie koła, zdjęcie w folderze, który już od dawna mam w Canva. Dokładam logo aplikacji, którymi się zajmuję, tak by zdjęcie nie było tylko obrazkiem. ale niosło użyteczną dla odbiorcy informację. Pozwalam elementom wychodzić za okrgłą ramkę, bo i tak nie będzie widac tego, co jest poza krawedzią. Dołożę do tego element wizualnie spójny z marką, czyli żółtą ramkę i w ten spoósb mamy profilowe do wykorzystania na wszystkich platformach społecznościowych.

Do elementów budujących spójność: Canva pozwala na wyeksportowania kształtów, ramek, czy logo bez tła - to wersja płatna.

Możesz w tym narzędziu stworzyć projekt, który będzie sie pojawiał się na Twoim story regularnie. Może to być przywitanie, początku rolki, czy tiktoka, a może to zwykłe tło, na którym wygodniej będzie Ci nakładać napisy, kiedy Twoje otoczenie się zmienia. Dobrym przykładem jest jeden z twórców internetowych gdziestybył, czy mewa w locie, ktorzy podobncyh nakladek uzywaja regularnie dbając tym samym o komunikacyjną spójność.

Stwórz zatem nowy projekt. Wybierz przycisk “Przesyłanie”, wgraj swoje logo z plików lub wybierz charakterystyczny element z biblioteki Canva. Ja tu tworzę ramkę z napisem marka własna do wykorzystania przy każdej mojej promocji. Następnie wybierz opcję udostępnij, pobierz, wybierz format png i tło przezroczyste. W ten sposób masz plik, którego możesz uzywac w swojej internetowej twórczości.

W telefonie, możesz używac tych elementów jak naklejki czy zdjęcia w stories. Otwierasz Instagram, i tam w opcji naklejki, wybierasz zdjęcia. Wklejamy nasza ramkę.

Kiedy używasz takich aplikacji jak CapCut, twója ściągnięta, animacja, grafika może stanowić element montażu.

  • Captions – to niezwykle użyteczne narzędzie do dodawania napisów do filmów. Jest aplikacja płatną, ale uprości dodawanie napisów, zarówno dla tych, którzy chcą zwiększyć dostępność swoich filmów, jak i wzbogacić ich treść. Nie każdy ogląda treści w internecie z dźwiekiem, wiele z nich przeglądanych jest np. w środkach transportu i niekoniecznie z dostępnością słuchawek. Dlatego dodajemy napisy. Ponadto, szybciej czytamy, niż mówimy, a zatem materiały dodawane z napisami, będą przystepniejsze.
  • Dodawanie napisów w Captions jest intuicyjne i szybkie. A co najważniejsze - automatyczne. Wybierz Create, Import, podążaj kolejnymi krokami dodając wybrane przez siebie wideo, Jeśli jest w nim mówienie - napisy mogą utworzyć się automatycznie, nie musisz przepisywać wszystkiego ze słuchu. W dodatku, jeśli dodasz video np. po angielsku - apka może dodać napisy przetłumaczone na polski. W jednym i w drugim przypadku zdarzają się drobne błędy, które możesz ręcznie poprawić.
  • Captions, pozwala ci edytować treść napisów .
  • Możesz edytowac pojedyńcze słowa, wyswietlajace się nad twoim plikiem lub klikając Captions [CC] edytowac większe fragmenty tekstu.
  • Aplikacja pozwala tez na wykorzystanie chwytających wzrok szablonów napisów, które mogą być bardziej lub mniej widoczne, rzucać się w oczy lub niekoniecznie, ale które możemy dopasowac do swojego stylu treści. Możesz samodzielnie ustawić czcionkę, rozmiar, kolor i położenie napisów. Jeśli chcesz, by napisy w twoich filmach zawsze były jednakowe - możesz sobie ten swój styl zachować na później, zapisując go jako własny wzór.
  • Kliknijmy Templates: tu znajdziesz pogrupowane kategoriami szablony. Mogą być łapiąe uwagę, bardziej harmonijne, czy proste. Możesz wybrac taki szablon, a nastepnie wybrac opcję “Style”. To w tym miejscy dobierasz kolory tekstu, tła, zaznaczenia.
  • Poza tekstem Captions pozwala na dodatkową edycję wideo. Nie ma tu specyficznych cięć, czy nałożeń. Wszystkie opcje skupione są na urozmaiceniu mówionego przekazu za pomocą narzędzi sztucznej inteligencji. Aplikacja pozwala nam na zastosowanie automatycznego zoomu, dodanie chwytliwego tytułu. Funkcja, która aktualnie jest bardzo popularna w mówionych rolkach, czyli takich, w których omawiany jest konkretny temat z gadającą głową, jest dobieranie obrazów przez AI. Wybierz przycisk z ikoną zdjęcia aplikacja wygeneruje obrazy, które możesz zastosować w swoim wideo. Mamy tez kategorię AI text, ktore pozwala na dodatkowe np dodanie emotek emotikon, czy AI audio, która może oczyścić nasze audio z zakłóceń czy szumów, lub wygenerowac muzykę dopasowując jej intensywność do treści.
  • Jeszzce wiecej funkcji jest nam serwowanych, kiedy wybierzemy konkretne słowo naszej treści. Możesz je edytować: czasami np szybkowypowiadane anglojezyczne nazwy sa zupełnie niezrozumiałe przez nasze naszedzie. Możesz przenieść je do kolejnej linijki. Wybrane słowo może być powiekszone, lub zaznaczone wcześniej wybranym, wyróżniającym się kolorem. Do tego jednego słowa możemy dobrac emotkę emotikonę, gifa lub konkretny obraz. Obraz ten może być ułożony w wybranym przez nas ustawieniu: na obrazie głównym na jego połowie, czy całym ekranie. Możemy przy tym konkretnym zaznaczonym słowie zastosowac podkreslenie, dodatkowe efekty, ustawić czas jego trwania.
  • Słowem aplikacja jest naprawdę dużym narzędziem i przyznam szczerze, choć nie lubię płacic za tego typu narzędzia, to jeśli regularnie korzystamy z napisów w filmach - zaoszczędzimy dzięki niej sporo czasu i nerwów. Trzeba sobie samemu odpowiedzieć na pytanie czy warto.
  • Napisy mogą służyć nie tylko jako transkrypcja mówionego tekstu przez osobę w filmie, czy tekstu lektora, ale także jako sposób na dodanie komentarza czy wzmocnienie przekazu. Jeśli rolka nie jest mówiona, jest wyłącznie obrazem, to napis może nawiązywać stylem do innych naszych treści, ale podawac krótką notatkę typu: Sprawdź opis.

Jak widzisz aplikacji do montażu jest conajmniej kilka i każdy użytkownik można znaleźć cos dla siebie. Nie obawiaj się łaczenia efektów, wykorzystywania funkcji miedzy nimi. Obawiasz się spadku jakości? Rozumiem to. Lepiej nie przerzucać się 3-4 razy z apki na apkę, bo każdy eksport kompresuje nasze video. Ale jak popracujesz w dwój apkach - nie powinno być dużej różnicy. No chyba że akurat w Twoim filmie liczy się ta niczym nie zakłócona rozdzielczość, najlepsza jakość z możliwych. Ale Nie obawiaj sie eksperymentowania i sprawdzania, co jak będzie wyglądać i jak zareagują na to twoi odbiorca.

Pamiętaj, wszystko już było, ale nikt nie zrobi tego tak, jak Ty. Zapraszam do kolejnej lekcji.

  • Jak widzisz aplikacji do montażu jest conajmniej kilka i każdy użytkownik można znaleźć cos dla siebie. Nie obawiaj się łaczenia efektów, wykorzystywania funkcji miedzy nimi. Obawiasz się spadku jakości? Rozumiem to. Lepiej nie przerzucać się 3-4 razy z apki na apkę, bo każdy eksport kompresuje nasze video. Ale jak popracujesz w dwój apkach - nie powinno być dużej różnicy. No chyba że akurat w Twoim filmie liczy się ta niczym nie zakłócona rozdzielczość, najlepsza jakość z możliwych. ~~~~ Ale Nie obawiaj sie eksperymentowania i sprawdzania na co reaguje Twój odbiorca. co jak będzie wyglądać i jak zareagują na to twoi odbiorc.
  • Pamiętaj, wszystko już było, ale nikt nie zrobi tego tak, jak Ty. Zapraszam do kolejnej lekcji.